Біологія / Різноманітність тварин /

Різноманітність комах

Вітаю! Сьогодні ми дізнаємось, які існують комахи. Як вони розвиваються?

Розвиток комах

У комах непрямий тип розвитку. За непрямого розвитку новонароджена особина не схожа на дорослу.

Непрямий розвиток комах може відбуватися з неповним або повним перетворенням. У разі розвитку з неповним, перетворенням (коники, таргани, бабки та інші) з яйця вилуплюється личинка, яка загалом нагадує дорослу особину, але без крил (мал. А). Вона живиться, линяє, росте й розвивається. Після останнього линяння личинка перетворюється на статевозрілу особину. 

У жуків, метеликів, мух, ос, бліх розвиток відбувається з повним перетворенням (мал. Б). Їхні личинки значно відрізняються від статевозрілих особин. У них немає складних очей, часто відсутні або вкорочені кінцівки, ротові органи можуть бути іншої будови, нерідко є особливі личинкові органи (наприклад, шовковидільні залози та несправжні черевні ніжки гусені метеликів). Після кількох линянь личинка перетворюється на лялечку, яка не живиться та зазвичай нерухома. На фазі лялечки відбувається значна перебудова організму: формуються органи, притаманні статевозрілій особині. Через певний час з оболонки лялечки виходить доросла комаха. 

Розвиток комахи з неповним (А) і повним (Б) перетворенням

Комахи, які розвиваються з неповним перетворенням

Прямокрилі

Ви добре знаєте таких комах, як коники, цвіркуни, сарана.

Коник.<br>Фото з Pexels<br>

У них вузенькі прямі шкірясті надкрила захищають широкі перетинчасті задні крила, які в польоті віялоподібно розгортаються. Задні ноги видовжені й призначені для стрибків. Мають органи слуху, а самці - ще й органи стрекотіння. У цих тварин гризучі ротові органи.

Тарган.<br>Фото автора Egor Kamelev з Pexels<br>

Таргани - одна з найдавніших груп комах, які існують на нашій планеті. У цих тварин гризучий ротовий апарат, передні крила перетворилися на шкірясті надкрила, а задні крила - перетинчасті. В Україні поширений тарган рудий.  

Комахи, які розвиваються з повним перетворенням

Жуки

Вони мають гризучі ротові органи, передня пара крил перетворилася на надкрила, задня пара - перетинчаста. Жуки поширені в найрізноманітніших умовах суходолу та в прісних водоймах.

Жуки-гнойовики та їхні личинки живляться послідом тварин, а гробарики - трупами тварин. Вони закопують гній або трупи в землю та відкладають на них яйця, з яких вилуплюються личинки, що швидко перетворюють ці залишки на гумус, сприяючи ґрунтоутворенню. Тим самим вони здійснюють санітарну функцію, утилізуючи рештки організмів.

Сонечка та їхні личинки винищують попелиць.

Багато видів жуків шкодять культурним рослинам (колорадський жук), продовольчим запасам, деревині (жук-вусач) тощо.

Різноманітність жуків: 1 - жук-гнойовик; 2 - сонечко; 3 - колорадський жук; 4 - жук-вусач

Різноманітність жуків: 1 - жук-гнойовик; 2 - сонечко; 3 - колорадський жук; 4 - жук-вусач

Метелики

У дорослих особин метеликів ротові органи - сисний хоботок. Дві пари перетинчастих крил укриті лусочками, які здатні заломлювати світло. Личинки метеликів - гусінь, мають гризучий ротовий апарат і видовжене червоподібне тіло. Слинні залози гусениці виділяють шовкові нитки, з яких вона перед заляльковуванням плете захисну оболонку - кокон (шовкопряди, коконопряди) або якими прикріплює лялечку до різних предметів. Личинки метеликів переважно рослиноїдні, хоча є такі, що живляться вовною або хутром (наприклад, шубна, платтяна, меблева молі). Гусінь деяких видів (білан капустяний, яблунева міль, золотогуз, шовкопряд-недопарка тощо) шкодить різним сільськогосподарським культурам і лісовим насадженням.

Метелики. А. Махаон: 1 - доросла особина; 2 - гусениця. Б. Шовковичний шовкопряд: 1 - доросла особина; 2 - гусениця та кокони

Метелики. А. Махаон: 1 - доросла особина; 2 - гусениця. Б. Шовковичний шовкопряд: 1 - доросла особина; 2 - гусениця та кокони

Перетинчастокрилі

Медоносні бджоли виробляють мед - винятково корисний продукт харчування. Це нектар квіток, змінений під дією особливих речовин, які виробляють залози передньої частини кишківника бджіл-робітниць. Бджоли запасають мед у стільниках з воску, який виробляють інші залози, розміщені в черевці, й використовують для власного живлення взимку. 

Медоносна бджола: 1 - робоча особина; 2 - матка (цариця); 3 - трутень

Медоносна бджола: 1 - робоча особина; 2 - матка (цариця); 3 - трутень

Двокрилі

Цікава група комах, у яких є лише одна (передня) пара перетинчастих крил, а задня перетворена на булавоподібні утвори - дзижчальця.

Дзижчальця

Прикладом двокрилих комах є комар.

Завдання

Давай перевіримо як запам'ятався матеріал. Зробимо вправу!