Сьогодні ми дізнаємось чому треба вчитися приймати рішення; навчимося розрізняти прості, щоденні та складні рішення; з’ясуємо, хто і що впливає на твої рішення.
Різновиди рішень
Рішення поділяють на:
- прості — не потребують особливого розмірковування, наприклад, яке морозиво купити, який фільм подивитися;
- щоденні або звичні — наприклад, що сьогодні вдягнути, вчити уроки чи йти гуляти;
- складні — ті, що можуть мати серйозні наслідки: скажімо, рішення, яку спеціалізацію у навчанні обрати, впливає на подальшу долю людини.
На прийняття наших рішень впливають певні чинники: власні бажання, уподобання, принципи; емоції, настрій; прочитані книжки чи переглянуті фільми; поради батьків, друзів, блогерів; правила, закони; традиції; розуміння наслідків власних рішень.
Цікавий факт!
Уміння приймати рішення допомагає:
- робити кращий вибір;
- запобігти виникненню проблем і шкідливих звичок;
- підвищити самоповагу і здобути авторитет.
Правило світлофора
Навчитися приймати зважені рішення у складних ситуаціях тобі допоможе «правило світлофора», що складається з трьох кроків.

Крок 1. Зупинись
Як заспокоїтись?
- Глибоко вдихни і повільно порахуй до 10 або, якщо маєш час, до 100.
- Дихай наче крізь соломинку. Зосередься на звуках.
- Умийся, прийми душ.
- Заспівай пісню або послухай музику.
- Прогуляйся чи пробіжись, зроби кілька вправ.
- Відклади рішення до ранку.
Крок 2. Подумай
Перш ніж прийняти рішення, збери всю необхідну інформацію і звернися за порадою до тих, кому довіряєш. Розглянь усі можливі варіанти свого вибору (але не менш як три) і подумай про «плюси» та «мінуси» кожного з них.

Крок 3. Обери
Зробивши вибір, візьми на себе відповідальність за його наслідки. Це означає також твою готовність захищати своє рішення. Якщо впевнений у своїй правоті, зробити це буде легше.

Пам’ятай, що маєш право і передумати. Коли ти переконався, що твій вибір не найкращий, немає нічого поганого в тому, щоб визнати це і змінити своє рішення. Сприймай негативний результат не як поразку, а як корисний досвід, що допоможе тобі уникати помилок у майбутньому.
Завдання
Для кращого засвоєння матеріалу прочитай § 13 та переглянь відео :)