Природознавство / Всесвіт /

Освоєння космосу

Вітаю! Сьогодні ми дізнаємось якими приладами можна досліджувати небесні тіла із Землі та космосу та які є досягнення в освоєнні космосу ;)

Прилади для дослідження небесних тіл із Землі

З давніх часів,спостерігаючи за небом, люди використовували різні прості вимірювальні прилади,які дозволяли визначити місце розташування і час перебування тіл на небосхилі. 

Мал. Гномон

Найпершим і найпростішим приладом був гномон, який складався зі стрижня, установленого на горизонтальному майданчику.   Спостерігаючи за довжиною та напрямком тіні стрижня, можна було визначити висоту Сонця й інші астрономічні дані.

Мал. Квадрант

  Пізніше були сконструйовані квадрант, за допомогою якого визначали висоту небесних тіл над горизонтом. 

Мал. Астролябія

Та астролябія – кутовимірювальний прилад, яким до 18 ст. користувались для визначення широти i довготи в навігації.  

Мал. Телескоп

Перший телескоп, який збільшував зображення в 30 разів, сконструював італійський професор астрономії та математики Галілео Галілей у 1609 році. За допомогою телескопа вчений побачив у десятки разів більше зір, ніж неозброєним оком, виявив, що Молочний (Чумацький) Шлях — це скупчення незліченної кількості зір, відкрив чотири супутники Юпітера та виявив плями на Сонці, розглянув поверхню Місяця та багато інших небесних тіл.

Освоєння космосу

4 жовтня 1957 р. почалась ера космонавтики — новий етап у дослідженні Всесвіту. В цей день у космос було запущено перший штучний супутник Землі, у створенні якого брали участь українські вчені, інженери та робітники.

Ю. Гагарін

12 квітня 1961 року в космосі опинилась перша людина. Потужна ракета вивела на орбіту космічний корабель-супутник « Восток-1» з першим космонавтом Землі – Юрієм Гагаріним. Він облетів Землю і за 1 годину 48 хвилину після старту приземлився.

У 1962 р. українець Павло Попович здійснив перший у світі груповий політ (разом з Андріяном Ніколаєвим)на космічному кораблі «Восток-4».

У 1965 році космонавт О. Леонов вийшов у відкритий космос.

Н. Армстронг

У 1969 році екіпаж американських космонавтів під керівництвом Ніла Армстронга здійснив посадку на Місяць і взяв проби місячного ґрунту.

Л. Каденюк

Першим космонавтом незалежної України є Леонід Каденюк, який в 1995 році взяв участь у відбірковому конкурсі українсько-американського польоту і переміг.

На орбіті Землі створено орбітальні станції, на яких космонавти можуть тривалий час жити і виконувати дослідження. Зокрема, Леонід Каденюк у 1997 році разом з американськими дослідниками 16 діб працював на МКС орбітальній станції "Мир".

Завдання

Для кращого засвоєння матеріалу прочитай § 22 та переглянь відео :)