Природознавство / Всесвіт /

Зорі та сузір'я

Вітаю!  Сьогодні ми дізнаємось більше інформації про зорі та сузір'я, навчимось правильно називати зорі та розрізняти їх.

Зорі

Якщо подивитись вночі на небо, можна побачити близько 3000 зір. І це неозброєним оком! А якщо використати телескоп, то в десятки і сотні разів більше! 

Зорі нам нагадують маленькі ліхтарики. Насправді ж це великі вогняні кулі, що складаються з розжареного газу. А маленькими вони нам здаються, бо знаходяться на великій відстані від Землі.

Зорі мають дуже високу температуру і постійно випромінюють світло й тепло.

Світло від них прямує до Землі багато років і має швидкість 300 000 км/с.

Відмінності між зорями

Зорі розрізняють за температурою та розмірами.

За температурою поверхні зорі поділяють на червоні (найхолодніші), жовті, білі (середньої температури) та блакитні (найгарячіші).

Розрізняють за розмірами зорі-надгіганти, зорі-гіганти, зорі-карлики та нейтронні зорі.

Сонце - це теж зоря, яка з усіх зір розташована до нас найближче. Тому Сонце здається нам більшим за інші зорі, і його тепло доходить до Землі. Вдень Сонце затьмарює світло інших зір, і ми їх не бачимо.

Сонце є жовтою зорею-карликом.

Сузір'я

Окремі ділянки зоряного неба на небесній сфері з усіма зорями й іншими тілами, що містяться в їхніх межах, називаються сузір'я.

Зорі та сузір'я допомагають орієнтуватись на місцевості. Наприклад, Полярна зоря завжди вказує на північ, а знаючи це, можна визначити сторони горизонту, що дасть змогу швидко зорієнтуватись на місцевості.

Найвідомішими є 12 зодіакальних сузір'їв: Козоріг, Водолій, Риби, Овен, Телець, Близнюки, Рак, Лев, Діва, Терези, Скорпіон і Стрілець.

Перенесені на папір півкулі небесної сфери називають зоряними картами. Найдавнішою є карта з 800 зір, яку склав китайський учений Ши Шен IV сто. до н.е.

З 1992 р. і дотепер зоряне небо умовно розділене на 88 сузір'їв.

Завдання

Для кращого засвоєння матеріалу прочитай § 17 та переглянь відео :)