Зорі
Якщо подивитись вночі на небо, можна побачити близько 3000 зір. І це неозброєним оком! А якщо використати телескоп, то в десятки і сотні разів більше!
Зорі нам нагадують маленькі ліхтарики. Насправді ж це великі вогняні кулі, що складаються з розжареного газу. А маленькими вони нам здаються, бо знаходяться на великій відстані від Землі.
Зорі мають дуже високу температуру і постійно випромінюють світло й тепло.
Світло від них прямує до Землі багато років і має швидкість 300 000 км/с.
Відмінності між зорями
Зорі розрізняють за температурою та розмірами.
За температурою поверхні зорі поділяють на червоні (найхолодніші), жовті, білі (середньої температури) та блакитні (найгарячіші).
Розрізняють за розмірами зорі-надгіганти, зорі-гіганти, зорі-карлики та нейтронні зорі.
Сонце - це теж зоря, яка з усіх зір розташована до нас найближче. Тому Сонце здається нам більшим за інші зорі, і його тепло доходить до Землі. Вдень Сонце затьмарює світло інших зір, і ми їх не бачимо.
Сонце є жовтою зорею-карликом.
Сузір'я
Окремі ділянки зоряного неба на небесній сфері з усіма зорями й іншими тілами, що містяться в їхніх межах, називаються сузір'я.
Зорі та сузір'я допомагають орієнтуватись на місцевості. Наприклад, Полярна зоря завжди вказує на північ, а знаючи це, можна визначити сторони горизонту, що дасть змогу швидко зорієнтуватись на місцевості.
Найвідомішими є 12 зодіакальних сузір'їв: Козоріг, Водолій, Риби, Овен, Телець, Близнюки, Рак, Лев, Діва, Терези, Скорпіон і Стрілець.
Перенесені на папір півкулі небесної сфери називають зоряними картами. Найдавнішою є карта з 800 зір, яку склав китайський учений Ши Шен IV сто. до н.е.
З 1992 р. і дотепер зоряне небо умовно розділене на 88 сузір'їв.
Завдання
Для кращого засвоєння матеріалу прочитай § 17 та переглянь відео :)