Історія — наука про людей у часі
Історію прийнято вимірювати часом. Ще в сиву давнину люди помічали, що всі події їхнього життя чергуються, відбуваються одна за одною. Вони розуміли, що є минуле, сьогодення та майбутнє. Водночас усвідомлювали зв’язок між окремими подіями. У давнину люди орієнтувалися в часі та просторі за допомогою Сонця й зірок.
Спостереження за періодичністю руху небесних тіл привели до встановлення одиниць виміру часу: доба (день і ніч разом), тиждень, місяць, рік. Першими годинниками в історії були сонячні пристрої. Вони були досить простими і складалися з увіткнутої в землю палички по центру кола, поділеного на сектори. Тінь, пересуваючись по такій «шкалі», вказувала на приблизний час. Пізніше почали використовувати водяні й піскові годинники, винайшли кишенькові та баштові, маятникові й електронні. Найточнішими у світі є атомні годинники, які вимірюють час за допомогою найменших частинок — атомів.
Хронологія та літочислення
Визначити точний час певної події, тобто її дату, допомагає хронологія. Кожна з історичних подій має свою дату. Щоб краще розуміти минуле, люди запам’ятовували або записували події в хронологічній послідовності. Наприклад, коли розпочалась якась подія й коли вона закінчилася, що відбувалося напередодні цієї події та що — по її завершенню. Хронологія дозволяє встановити точний час подій відповідно до сучасних уявлень про вимірювання часу. Річ у тім, що в різні часи люди рахували час по-різному, навіть точки відліку часу обирали різні.
І сьогодні існують розбіжності у визначенні часу в деяких регіонах світу. Наприклад, найпоширенішою є система християнського літочислення. Точкою відліку взято рік народження Ісуса Христа — 753 рік від часу заснування Рима. Водночас у деяких країнах Сходу діє мусульманський календар. Він бере початок від 16 липня 622 року — року переселення пророка Мухаммада з Мекки до Медіни. Навіть доба в мусульман починається із заходом сонця, а не опівночі, як у країнах, що живуть за християнським літочисленням.
Календарний та історичний час
Історичнийчас — це період людської діяльності, який розпочинається в час виникненнялюдини і триває, перетікаючи з минулого в майбутнє. Історичний час не слідплутати з календарним часом. Система відліку часу називається календарем.
Календар — це системавизначення часу, яка ґрунтується на астрономічних явищах: зміні пір року,обертанні Землі навколо Сонця та зміні фаз Місяця. Простіше кажучи, календар —це упорядкований список днів року з поділом на тижні, місяці та позначеннямсвят. В історії людства відомі різні календарі. Їх створювали різні народи.
Наприклад, на землях сучасної України до прийняттяхристиянства рік складався із чотирьох пір року. Новий рік починався з весни.Відомими у світі є також вавилонський календар, календар індіанських племенАмерики майя, ісламський календар та інші.
Григоріанський календар
У більшості країн світувикористовують григоріанський календар. 3а цим календарем початком відліку часуприйнято вважати дату народження Ісуса Христа. Весь історичний час донародження Ісуса називають «до нашої ери» (скорочено до н. е.).
Роки до нашої ери рахують у бік зменшення. У «нашій ері»роки йдуть у бік збільшення. Календар ділить час на календарні роки тривалістю365 або 366 днів. Роки тривалістю 365 днів називають звичайними, а рокитривалістю 366 днів — високосними.
Дата, рік, століття, тисячоліття.
Незалежно від того, якасистема літочислення діє, прийняті універсальні назви відрізків часу. Длянаписання великих історичних дат використовують скорочення: мільйон (млн),тисячоліття (тис.), століття (ст.), рік (р.). Також в історії прийнятотисячоліття і століття позначати латинськими цифрами. Важливо пам’ятати, щономер століття відрізняється від числового значення років. Його потрібно навчитисявстановлювати. Наприклад, якщо хрещення Русі відбулося 988 року, то миговоримо, що ця подія відбулася в Х (десятому) столітті.
Історичні події на шкалі часу.
З метою упорядкуванняподій і відображення їхньої послідовності історики користуються шкалою часу таукладають хронологічні таблиці
Варто запам’ятати!
Хронологія — наука, що вивчає способи обчислення часу.
Хронологічна послідовність — черговість подій, етапівроботи в часі, порядок їх розташування за часом.
Дата — календарний час якої-небудь події.
Рік — одиниця виміру часу, що дорівнює періоду обертуЗемлі навколо Сонця (12 місяців, або 365 діб).
Століття — проміжок часу, який дорівнює 100 рокам.
Тисячоліття — відрізок часу 1000 років.
Ера — великий проміжок часу, більший за епоху чи період.
Завдання
Творчі завдання:
1. Чому важливо знати хронологічну послідовність подій?
2. Як ви думаєте, коли для людини час набуває цінності?
Виконай інтерактивне завдання
Молодець!