Зарубіжна література / Казки народів світу /

Жанрова специфіка фольклорної і літературної казки

Доброго дня! Сьогодні в нас буде дуже цікавий урок. Ми ввійдемо в країну казок,  визначимо поняття «народна казка» та «літературна казка» та, які є різновиди казок, їхні характерні ознаки. 

Казка

Одним із провідних жанрів фольклору є казка.

Казки бувають народними й літературними.

В основу будь-якої казки покладено розповідь про вигадані події та явища, які сприймаються як реальні.

Будова казок є традиційною: зачин (початок твору), основна частина (розповідь про події та дійових осіб), кінцівка (із підсумком того, про що йшлося, характерними казковими висловами).

Казки передавали з уст в уста, від покоління до покоління.

Казкові твори поширювалися не тільки в тій місцевості, де вони виникали, але й «переходили» кордони, потрапляючи до інших народів. Подібних казкових героїв і події можна зустріти в різних національних традиціях. Це так звані мандрівні образи й сюжети, тобто ті, які існують у культурі різних народів.

Після тривалої історії поширення народних казок в усній традиції фольклористи стали їх збирати й записувати.

Серед найвідоміших збирачів казок у Німеччині були брати Вільгельм і Якоб Ґрімм, які записали й видали в трьох томах «Казки для дітей і родини* (1812-1815). В Україні в царині збирання й видрукування казок плідно працювали Осип Водянський, Пантелеймон Куліш, Борис Грінченко, Павло Чубинський та інші.

За змістом і своїми художніми особливостями всі народні казки поділяються на три основні види: про тварин, чарівні, соціально-побутові.

Казка (народна) — один з основних жанрів усної народної творчості, у якому розповідається про вигадані події, які сприймаються й розповідаються як реальні.

Характерні ознаки казки

  1. походження та поширення в усній формі;
  2. розповідна форма (з відповідними зворотами, зверненнями тощо);
  3. вигаданість (фантастичність того, про що йдеться в казці);
  4. умовність зображуваних подій і героїв (відсутність конкретики, лише загальне уявлення про персонажів, про час і місце, де відбувається дія);
  5. боротьба добра і зла з обов’язковою перемогою добра;
  6. чітка побудова (зачин, основна частина, кінцівка);
  7. послідовність розвитку подій;
  8. утілення народних уявлень та ідеалів;
  9. традиційні художні засоби (утілення рис людей в образах тварин або рослин, випробування героїв, повтори (у мові та в подіях), перебільшення, порівняння, діалоги тощо).

Різновиди казки

З різновидами казок ознайомимось у відео